Dzisiaj jest: 14 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Historia Szkoły

Szkołę założyli rodzice w 1990 roku na osiedlu "Zielone Wzgórza", a w 1993 r. została przeniesiona do budynku przy ulicy Narewskiej 13. Inicjatywa powołania SSP nr 2 STO zrodziła się w 1989 roku. Początkowo działacze STO mieli trudności ze znalezieniem lokalu. Udało się to w 1990 roku. Nadzór pedagogiczny nad powstałą placówką objęło Kuratorium Oświaty i Wychowania, natomiast ciężar zarządzania i finansowania w około 80% przyjęli na siebie rodzice reprezentowani przez Zarząd Koła Terenowego nr 165 STO. Pierwszym dyrektorem szkoły została Pani mgr Jolanta Stasiewicz.

W roku szkolnym 1989/90 naukę rozpoczęli uczniowie klasy zerowej, dwóch klas pierwszych i drugiej - w kolejnych latach powstawały nowe klasy, zwiększała się liczba uczniów i koniecznym stało się pozyskanie nowych lokali dla potrzeb rozwijającej się szkoły. Staraniem nowego dyrektora Pana inż. Jerzego Laskowskiego i członków zarządu w maju 1993 roku szkoła została przeniesiona do budynku przy ulicy Narewskiej 13. W czerwcu 1994 roku mury naszej szkoły opuścili pierwsi absolwenci. Od roku 1995 dyrektorem SSP nr 2 STO jest Pan mgr Andrzej Kryszeń.

Od początku swojej działalności szkoła oferuje uczniom wysoki poziom nauczania oraz możliwość rozwijania zdolności w różnych kołach zainteresowań. Szczególną uwagę poświęca się kształceniu językowemu. Już od klasy zerowej dzieci uczą się języka angielskiego w wymiarze trzech godzin tygodniowo. Począwszy od klasy IV lub od kl. V (po konsultacji dyrektora z rodzicami), wprowadzamy drugi język obcy w wymiarze dwóch godzin tygodniowo - język niemiecki lub inny wybrany przez rodziców. Aby uatrakcyjnić zajęcia z języka angielskiego, w miarę możliwości zapraszamy „native speakers” - cudzoziemców, którzy prowadzą lekcje konwersacji; pracowali u nas Japończycy, Kanadyjczycy, Anglicy i Amerykanie. Uczniowie po zajęciach z informatyki mają możliwość korzystania z kompletnie wyposażonej pracowni komputerowej podłączonej do Internetu, z utworzoną siecią szkolną.

Od 1995 roku wprowadziliśmy 40-minutowe lekcje, co dało możliwość udziału uczniów w bardzo licznych zajęciach pozalekcyjnych. Oprócz zajęć wyrównawczych i przedmiotowych kół zainteresowań, możemy - zgodnie ze Statutem i Regulaminem szkoły - organizować różne koła o minimalnej ilości 5 aktywnych jego członków. Tak powstały: koło języka rosyjskiego, kabaret, zespół wokalny „Wesołe kropelki”, koła szachowe, teatralne, taneczne, kabaret, koła sportowe. Zaowocowało to nie tylko bardzo dobrymi wynikami w nauce, ale wspaniałymi wynikami naszych uczniów w egzaminach i sprawdzianach zewnętrznych organizowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży i bardzo dobrymi wynikami w konkursach - proszę spojrzeć na informacje w zakładkach „Wyniki egzaminów”,  „Konkursy”, „Stypendyści”. Ponadto co roku organizujemy w różnych rejonach Polski "Zieloną Szkołę" - uczniowie klas IV i starsi wspólnie z gronem pedagogicznym wybierają miejsce na „Zieloną szkołę”, (byliśmy w wielu miejscach m. in.: na Mazurach, w Tatrach, nad morzem, w Kotlinie Kłodzkiej, w Bieszczadach, …). Podczas zajęć na „Zielonej szkole” nie tylko uczymy się „inaczej”, tzn. wykonujemy duże formy plastyczne, poznajemy gwary lokalne i historię regionu, mamy zajęcia typowo edukacyjne w terenie, ale również organizujemy gry i zabawy integrujące środowisko szkole oraz ćwiczymy posługiwanie się poznanymi językami m. innymi z uczniami ze Szkoły Języków Słowiańskich z Sankt Petersburga (2001), z uczniami z Finlandii, Francji (Martynika), Irlandii Północnej, i Niemiec (2006). Realizujemy też liczne projekty edukacyjne – loga projektów widoczne są na stronie szkoły.

 Od 22 kwietnia 2016 Osobą prowadzącą obie szkoły, a więc i ich właścicielem jest „Towarzystwo Oświatowe Narewska” (TON), z siedzibą w Białymstoku, ul. Narewska 13 (w budynku szkoły). Placówki zostały przekazane nowo powstałemu Towarzystwu w wyniku porozumienia pomiędzy Towarzystwami: Samodzielnym Kołem Terenowym nr 165 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku i „Towarzystwem Oświatowym Narewska” w Białymstoku, a było to konsekwencją zmiany w 2015 roku Ustawy o Stowarzyszeniach, „Prawo o Stowarzyszeniach”. Aby podkreślić i kontynuować idee założyciela, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Deklaracja Programowa „Towarzystwa Oświatowego Narewska” została napisana na bazie Deklaracji Programowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego, w ramach którego wielu rodziców i członków „Towarzystwa Oświatowego Narewska” przez wiele lat pracowało.

Od 7 lipca 2016 roku szkoły zmieniły nazwę na: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Białymstoku i Społeczne Gimnazjum nr 2 w Białymstoku.

Wydarzenia:

sierpień 2018
N P W Ś C Pt S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Newsletter:

Podaj swój adres e-mail oraz zaakceptuj, aby subskrybować:Jesteś tutaj: Home Historia

Statystyki:

Odsłon artykułów:
259037